NASLOVNICA Prošlost, ljudi i običaji Naš Željko Graovac - Žeka

Naš Željko Graovac - Žeka

Mnogi od nas nisu svesni kakvu dobru i blagorodnu dušu imamo među vrepčanima, zavođanima i pavlovčanima.

Imamo čoveka koji nam je više od svih drugih zajednički prijatelj, saradnik, drug i rođak i koji nam godinama nesebično pomaže da se rasuti po Svetu i odrođeni, pronalazimo i povezujemo.

Naš Žeka koji poseduje preko 2000 telefonskih brojeva, e-mail adresa i fb.prijateljstava širom Sveta, čini to sa mnogo poštovanja prema svakom od nas i razumevanjem za naše ličke tvrdoglavosti, nesuglasice i razmimoilaženja, a na organizacionim sposobnostima, poznavanju psihologije i diplomatskom umeću, mogu da mu zavide vrhunski menadžeri i komunikolozi.

Njegove informacije o ljudima i događajima, njegove dobronamerne i objektivne procene i sugestije, dragocene su nam smernice kako u rešavanju ličnih problema, tako još više u aktivnostima od zajedničkog interesa.

Da mi moj dragi Žeka, rođak po više linija, nije obezbedio telefone i adrese, da pre mene nije razgovaro sa svima koji su mi trebali, nijednu od aktivnosti koje preduzimam radi doprinosa obnavljanju Vrepca, Zavođa i Pavlovca, ne bih mogla započeti.

Znanje koje Žeka ima o istoriji, prirodi, događajima u prošlosti i sadašnjosti od značaja za naša sela i celu Liku u mnogim segmentima su veća, kvalitetnija i upotrebivija od knjiških i arhivskih.

Nema toga među nama kome nije pomogao niti manifestacije u vezi Like,sporta ili kulture u čijoj je organizaciji ili realizaciji odbio da učestvuje.

Mnogo  je to odricanja, napora, neprospavanih noći, dvadesetčetvoročasovnih priprema i poslova, putovanja s kraja na kraj ne samo teritorija bivše Jugoslavije, već sada i Evrope…..

A posle svega, uvek skromni osmeh i spremnost za dalje i bolje, jer naš Žeka višestruko poseduje i simbolizuje sve one osobine zbog kojih se ponosimo što smo ličani.

Željkova biografija je takođe izuzetna i jedinstvena.

Rođen je u Gospiću (otac Novak, majka Nada - rođ. Basarić). Osnovnu školu je završio u Vrepcu, a Srednju ekonomsku i elektrotehničku u Gospiću i Ličkom Osiku.

Do 1991.godine  bio je jedan od omladinskih lidera u općini Gospić i na teritoriji Like.

Od 1993. do 1995. godine bio je predsjednik Mjesne zajednice Pavlovac i vanstranački odbornik za Vrebac, Zavođe i Pavlovac u Skupštini općine Gračac.

Ratna i posleratna događanja odvojila su Željka od rodne kuće i Like,zbog čega je sa porodicom - majkom, bratom i sestrom, od 1995. do 1996.godine živeo u Ličkom Kolutu kod Sombora.

Od 1996. godine Željko živi u Beogradu od kada je počeo i trenirati u AK “Crvena Zvezda” i uspešno učestvovati u trkama na duže distance u Srbiji i zemljama u okruženju.

Sportsku akademiju Željko je završio 2001.godine kao jedan od najboljih studenata, stekavši zvanje višeg sportskog trenera za atletiku i fizičku pripremu.

Fakultet za menadžment u sportu završio je 2008.godine, nakon čega je sa zvanjem diplomiranog menadžera u sportu na stručnoj praksi bio u Briselu,a u Marbelji (Andalusia) u Španiji godinu dana trenirao i kondiciono pripremao eminentne sportiste.

Uz sportske obaveze Željko je, radi obezbeđenja egzistencijalnih potreba, radio na raznim poslovima: obezbedjenje Njemačke rezidencije, Aerodroma Beograd, ustanove “Studentski grad”, JKP”Beogradski vodovod” itd.

Kao atletski trener i šef stručnog štaba radio je u AK “Novi Beograd-Ušće” i AK  "Maraton mira-Vidovdan" a kao sportski novinar bio je angažovan u listu "Sport" gde je pratio sportske aktivnosti mlađih uzrasta.

Sa statusom internacionalnog atletskog sudije sudio je u preko 200 trka, izmedju ostalih i na Prvenstvu Evrope u krosu, finalu Univerzijade itd.

Od 2007.do 2011. godine, kao suvlasnik i sportski direktor, vodio je Školu fudbala “Viktorija” za mlađe uzraste.

Željkovi sportski upesi izuzetan su primer mladima kako ljubav prema sportu i snaga volje pobeđuju  nedostatak novca, terenskih uslova i opreme.

Kao atletičar je od 1996. do početka 2017.godine je istrčao 490 trka u dužini od 1 km do 111km (ultramaraton).

U toku dve godine u AK “Crvena Zvezda”postigao je jedan od svojih najvećih uspeha - ekipni šampion Jugoslavije, uspešno je branio boje i AK "Maraton mira - Vidovdan 99", a trenutno je član"Adidas Running tima",

Intenzivno i kontinuirano Željko je uključen u sportske i ostale aktivnosti  čuvanja tradicije i obnove u Lici i mestima u kojima žive potomci ličana, gde svake godine u okviru zavičajnih i memorijalnih druženja organizuje i realizuje sportske sadržaje i takmičenja iz ličkog višeboja.

Mnogo bi prostora zauzele njegove aktivnosti u animiranju građana da se bave sportom i sportskom rekreacijom,aktivnosti pripremanja mladih za različite vrste sportova, vođenja sportista i rekreativaca  na takmičenja u atletici, planinarenju i drugim sportovima, a naročito mladih potomaka ličana i drugih zaljubljenika u sportsku rekreaciju i u prirodu

Dugo vremena sam molila Željka da napišem ovaj tekst.

Od srca mu hvala.

Odavno ga je  zaslužio, a sigurni smo da će zajedno sa ostalim tekstovima na našem sajtu, podstaći  vrepčane, zavođane i pavlovčane  da  se jave i pridruže  započetim aktivnostima obnove……

Beograd, 24.2.2017.godine                              Mirjana (Grubić) Ćurin

Download this file (Željko Graovac - Žeka (1).JPG)Željko Graovac - Žeka (1).JPG[ ]Administrator33 Kb