NASLOVNICA Akcije Ponovno inicirana obnova bivše škole i šterne u Vrepcu

Ponovno inicirana obnova bivše škole i šterne u Vrepcu

Već nekoliko puta pisali smo o bivšoj školi i šterni na ovim stranicama. Svakako, ne samo iz razloga što se oba objekta nalaze na glavnom trgu u Vrepcu, što zbog svog položaja imaju i značajnu prometnu funkciju, što su godinama činili dio emotivnog i ekonomskog života sela zbog niza generacija koji su sticali prva znanja u školi ili godina opskrbe vodom sa šterne, već i zato što su ti objekti spomenici kulture, odnosno dio kulturne baštine ovog kraja ali i šire.

Sagrađeni u 19. stoljeću, škola 1804. godine, a šterna 1880. godine, uspjeli su preživjeti nedaće prošlih ratova i teških vremena da bi danas nosili tragove devastacija i neodržavanja koji prijete njihovom postojanju.

Mjesni odbor je stoga pokrenuo novu inicijatiu za obnovu ovih objekata potaknut otvorenim Natječajem za dodjelu donacija Zagrebačke banke za 2010. godinu u kategoriji "čuvamo naslijeđe".

Naime, temeljem pripremljenog Programa OBNOVA SPOMENIČKOG KOMPLEKSA BIVŠE ŠKOLE I ŠTERNE U VREPCU, koji u 1. fazi planira ulaganje sredstava u iznosu od 142.981,50 Kn, Mjesni odbor je kandidirao ovaj projekt na spomenuti Natječaj za donacije Zagrebačke banke sa traženim iznosom od 50.000,00 Kn. Istovremeno je zatražena participacija Grada Gospića u iznosu od 60.761,50 Kn, a planirano je da se u realizaciju projekta uključi i stanovništvo koje pokriva ovaj Mjesni odbor sa radovima u iznosu od 32.220,00 Kn (detaljnije u prilozima ovom članku).

Prva faza uključuje radove na zaštiti objekata od daljnjeg propadanja, druga faza - konačno uređenje objekata, a treća opremanje objekta bivše škole i uređenje glavnog trga u Vrepcu, što bi se, prema planu, trebalo realizirati u naredne tri godine.

Ovdje svakako treba aktualizirati i pitanje upravljanja i buduće namjene ovih objekata.

Naime, još pismom od 14.10.2008. godine Mjesni odbor je tražio od Grada Gospića da se i objekt bivše škole preda u nadležnost i upravljanje Mjesnom odboru kao što je to učinjeno u slučaju zgrade škole u Pavlovcu Vrebačkom. Iako još nema odgovora na ovaj zahtjev i dalje smatramo da je to najbolje rješenje za ovaj objekt.

Što se tiče buduće namjene ovih objekata vrijedno je razmotriti inicijativu da objekti budu dio etno muzeja koji se može organizirati u prostorijama bivše škole, a da šterna bude jedan od eksponata, a sve u sastavu Muzeja Like.

U svakom slučaju razgovori o ovim temama su pred nama, a pozivamo i sve zainteresirane da daju doprinos svojim mišljenjima i prijedlozima.

Ažurirano Petak, 17 Rujan 2010 16:18