NASLOVNICA

Cikloturizam u Lici

Ovom obavijesti želim vas upoznati s razvojem cikloturizma u Lici te projektima Grada Gospića u 2020. i 2021. godini. Na kraju obavijesti dajem vam opis rute "Gospić-Lovinac" koja prolazi našim selima te par službenih slika s ove rute i jednog biciklističkog odmorišta nedavno izgrađenog u Ličkom Osiku.

Budući da je Lika regija s najbrže rastućim cikloturizmom u Hrvatskoj, razmislimo o tomu da se uključimo u ovu granu razvoja. Definitivno imamo što ponuditi!

--------------------------------------------------------------------------------

Projekti Grada Gospića iz "Programa razvoja cikloturizma na kontinentu" Ministarstva turizma i sporta

2020. godina - Biciklističko odmorište „Stara šterna Milankovac“ u Ličkom Osiku

Na odmorištu se nalazi stara šterna izgrađena 1877. godine odnosno cisterna kružnog okna građena od kamena, koja je bila u derutnom stanju te se je kroz projektne aktivnosti obnovila. U sklopu projekta postavljena je urbana oprema: bike servisna stanica, nadstrešnica, pametna klupa i stalak za bicikle.

2021. godina - 2 projekta

1. Uređenje i opremanje ciklo odmorišta u Ličkom Novom koje se nalazi na ruti biciklističkih staza „Rizvanuša6“ i „Jadovno8“, te u sklopu krajobraznog uređenja na biciklističkoj ruti Jasikovac – Žabica – Lički Novi – Rizvanuša – Brušane – Lički Novi – Podoštra – Put hrvatske garde – Kaniška – Jasikovac.

Prema projektu obnovit će se šterna/bunar, pojilište i plato, izvesti zemljani i građevinski radovi, postavit travnjak i oprema odmorišta – stalak za popravak bicikala, stalak za bicikle, pametna klupa, drvena klupa, kanta za otpatke i info pano.

2. Biciklističko odmorište u Velikom Žitniku koje se nalazi na stazi Velikana 1. (Gospić – Smiljan – Veliki Žitnik – Gospić). Prema projektu postavit će se urbana biciklistička oprema: nadstrešnica s dvije klupe i 8 stalaka za bicikle, solarni set, stanica za popravak bicikala, koš za otpatke i info pano.

Prateći europske trendove u kojima aktivni turizam ima sve više ljubitelja svrha projekata je unaprjeđenje biciklističke infrastrukture, turističke kvalitete i sadržaja namijenjenih cikloturizmu, te povećanje zadovoljstva cikloturista ponudom na području Gospića i stvaranja novog turističkog proizvoda.

"Gospić-Lovinac" kao dio mediteranske rute EuroVelo8

Europska biciklistička federacija (European Cyclists’ Federation - ECF) od 1995. godine koordinira razvoj mreže visokokvalitetnih biciklističkih ruta koje povezuju cijelu Europu. Rute se koriste za turistička putovanja biciklom na velike udaljenosti, no lokalno gledajući, također i za dnevna putovanja lokalnog stanovništva. Jedna od njih je i ruta EuroVelo8.

EuroVelo8 (EV8) je mediteranska biciklistička ruta u Hrvatskoj. Proteže se od Istre do Dubrovnika. Dugačka je 1116 km. Ima 20 etapa po 40-60 km, od toga 11 sjevernih i 9 južnih dionica. Među sjevernim dionicama, pod brojem 9, nalazi se ruta "Gospić-Lovinac" koja prolazi kroz naša sela. Ta ruta dugačka je 42 km i ima visinsku razliku 50m.

Opis rute "Gospić-Lovinac":

Ova dionica trase EV8 vodi od Gospića do samog juga Like, gdje se u trokutu Gospić - Udbina - Gračac nalazi općina Lovinac. Ruta prolazi područjem s vrlo atraktivnim prirodnim krajolikom, gustom i očuvanom šumom, brojnim krškim fenomenima, kristalno čistom vodom i okolišem, kao i prirodnim i umjetnim jezerima. Vodi kroz sela Lipe, Ostrvicu i Barlete mirnim lokalnim cestama s nekoliko kratkih makadamskih dionica. Ruta prolazi kroz dolinu rijeke Jadove, najveće pritoke Like koja teče iz malog planinskog jezera u blizini Gornje Ploče. Idilični krajolik nastavlja se kroz sela Vrebac, Pavlovac Vrebački, Mogorić i Gornja Ploča, s prekrasnim pogledom na livade, polja i pašnjake sa stadima ovaca. Atraktivno brdo Zir (852 m) sa svojim stjenovitim vrhom uzdiže se usred ravnice. Ugodna je vožnja nizbrdo od Gornje Ploče prema općini Lovinac koja obuhvaća velike dijelove Nacionalnog parka Paklenica, poput drugog najvišeg planinskog vrha u Hrvatskoj - Sveto brdo (1751 m) i Park prirode Velebit. Ovo područje obiluje jezerima, kako prirodnim (krškim), tako i umjetnim, poput akumulacijskog jezera na Štikadi prema Gračacu ili akumulacije rijeke Opsenice u Svetom Roku, omiljenom ljetnom izletištu lokalnog stanovništva s prekrasnom pješčanom plažom. Mjesto ima trgovinu, poštu, izletište s restoranom i hostel s nezaboravnim pogledom na greben Južnog Velebita. Preporuča se biciklističko putovanje cestom koja se naziva Majstorska cesta, prva cesta izgrađena na planini Velebit, otvorena za javnost davne 1832. godine. Povezivala je Liku i Dalmaciju, od Svetog Roka preko Malog Alana i impresivnih kamenih galerija vrha Tulove grede (1040 m) s gradićem Obrovcem na rijeci Zrmanji.

Više o ruti "Gospić-Lovinac" možete pronaći na stranici:

09 Gospić - Lovinac | EuroVelo 8 - the European cycle route network

This section of the EV8 route leads from Gospić to the very south of Lika, where the municipality of Lovinac is located in the triangle of Gospić – Udbina – Gračac. The route passes through the area with very attractive natural landscape, thick and preserved woods, numerous karst phenomena, crystal clear water and environment, as well as natural and artificial lakes.

eurovelo8.hr

Goran Molnar

Download this file (Cikloturizam u Lici - ilustracije.pdf)Cikloturizam u Lici - ilustracije.pdf[ ]Administrator235 Kb
Ažurirano Nedjelja, 23 Svibanj 2021 06:23